Print
PDF

Новини

12 декабря состоялась презентация Гидрометцентра Черного и Азовского морей по теме BSB165

 


6 грудня 2018 року в Одесі (Україна) відбулася стартова конференція відкриття роботи проекту BSB165 «Створення системи інноваційного транскордонного моніторингу перетворень річкових екосистем Чорного моря під впливом розвитку гідроенергетики та зміни клімату -HydroEcoNex», розробленого в рамках Спільної операційної програми басейн Чорного моря 2014-2020 рр..

Діяльність проекту буде впроваджена Інститутом зоології (ІЗ) Академії наук Молдови у співпраці з Міжнародною асоціацією охоронців річок "Еко-Тірас", Молдова; університет Дунареа де Хос Галаті, Румунія; Український науковий центр екології моря та Гідрометеорологічний центр Чорного та Азовського морів України, з історією довготривалої співпраці. Команда проекту буде використовувати власний досвід та наявні знання в екологічних дослідженнях, таких як зміна клімату та зміни, водна річкова вода та алювіальні ресурси, якість води, водні екосистеми та біорізноманіття, їх комплексний моніторинг, оцінка впливу на навколишнє середовище та екологічна політика та законодавство. Він буде також тісно співпрацювати з органами влади, державними підприємствами, відповідальними за постачання енергії та води, охорону навколишнього середовища та рибальство, а також нещодавно підготовлених фахівців для забезпечення успішної реалізації та довгострокової стійкості проекту.

Члени команди Інституту зоології (Молдова), Міжнародної асоціації зберігачів річок "Еко-Тріас" (Молдова), Українського наукового центру екології моря та Гідрометеорологічного центру Чорного та Азовського морів (Україна) об'єдналися, щоб розкрити перші загальні кроки проекту. Кожна організація представила її приналежності та можливі способи співпраці. Член –кореспондент, доктор біологічних наук, ппрофессор Олена Зубков (IZ), лідер проекту, розповіла колегам про актуальні проблеми річок Дністра і Прут, загальні цілі та задачі проекту. Д-р Ілія Тромбіцький ("Еко-Тірас") описав соціально-економічний вплив річок та роль недержавних організацій у їх захисті та екологічній освіті. Д-р Олександр Матигін розповів про аспекти гідрометеорологічного клімату Чорноморського регіону та роль річок у ньому. Д-р Світлана Ковалишина та Юрій Деньга розповіли про історію моніторингу та міжнародну співпрацю УкрНЦЕМ у Чорноморському регіоні.

 

Після відкриття роботи проекту відбулась зустріч учасників проекту, де обговорювалось цілі та задачі найближчих міжнародних експедицій. 

 

12 листопада в будівлі керівництва Республіки Молдова (м. Кишинів) пройшло урочисте відкриття проекту "HydroEcoNex BSB165 - Створення інноваційної системи транскордонного моніторингу змін екосистем річок басейну Чорного моря під впливом гідроенергетики і зміни клімату" та 13 листопада відбулась прес-конференція в будівлі Преси.

Проект буде впроваджений Інститутом зоології (Молдова) в партнерстві з Міжнародною асоціацією зберігачів річки "Eco-TIRAS", Університетом Нижнього Дунаю, Галац (Румунія), Українським науковим центром екології моря (Україна) і Гідрометеорологічним центром Чорного та Азовського морів, (Україна). Проект фінансується Європейським союзом через Європейський інструмент сусідства в рамках Спільної операційної програми "Чорноморський басейн 2014-2020". Проект розрахований на 30 місяців (з 21.09.2018 по 20.03.2021) з бюджетом приблизно в 900 тис. євро, виділених Європейським Союзом.

Головним аспектом проекту є розробка системи показників оцінки водних екосистем, індикаторів до впливів, спровокованих будівництвом ГЕС і кліматичними змінами.

Керівник проекту, член-кореспондент Академії наук Республіки Молдова, доктор наук Інституту зоології Олена Зубкова доповіла в ході прес-конференції в IPN, що буде розроблена система загальних показників, які в даний час не включені в існуючі положення для оцінки екосистем, але які є незамінними в моніторингу функціонування водних транскордонних екосистем і перетворень, які повязані з впливом будівництва ГЕС та кліматичними змінами. Отримані результати, а також розроблені рекомендації щодо поліпшення ситуації, будуть опубліковані і доступні в інтернеті протягом всього терміну реалізації проекту.

В рамках проекту буде створено консорціум дослідників з трьох країн для тривалого моніторингу транскордонних екосистем. В рамках цього ж проекту будуть організовані експедиції, різні тренінги для фахівців і молоді, семінари, літні школи, міжнародна конференція.

On November 12, in the building of the leadership of the Republic of Moldova (Chisinau), the solemn opening of the HydroEcoNex BSB165 - Creating a system of innovative transboundary monitoring of the transformations of the Black Sea river ecosystems under the impact of hydropower development and climate change, was held and on November 13 a press conference was held in the Press Building.